minutes reading time
Smutsvattenpump
GE-DP 3925
Art.nr.:4170710EAN: 4006825572339
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-productimage-001
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-example_usage-001
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-detail_image-001
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-detail_image-002
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-detail_image-003
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-detail_image-004
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-productimage-001
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-example_usage-001
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-detail_image-001
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-detail_image-002
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-detail_image-003
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-detail_image-004
Smutsvattenpump

GE-DP 3925

(1)
Art.nr.: 4170710 EAN: 4006825572339
  • 0,6 bar leveranstryckEffekt på 390 W, tryck på upp till 0,6 bar, leveranshöjd på 6 m leveranshöjd och en flödeshastighet på 10 000 l/timme
  • Kombinationspump för rent vatten och smutsvattenLämplig för rent vatten och smutsvatten med främmande partiklar med en storlek på upp till Ø 25 mm
  • Pumpen startar vid en vattennivå på 50 mmAutomatisk pumpstart vid en vattennivå på 50 mm för tillförlitlig drift
  • Höjdreglerbar flottörbrytareSteglös flottörbrytare för automatisk till- och frånkoppling och torrkörningsskydd
  • Mekanisk tätning av hög kvalitetMekanisk tätning av keramik och gummi för lång livslängd och säker och tillförlitlig drift
  • Inkl. universaladapterUniversaladapter för 25/32 mm slangar och G 1-tums-anslutning för flexibla anslutningsmöjligheter
  • Praktisk kabelförvaringInbyggd kabelförvaring på höljet för prydlig och platsbesparande förvaring
  • Bärhandtag med upphängningsöglaStort bärhandtag med inbyggd upphängningsögla för bekväm transport och enkel användning
Visa mer information
Visa mindre information
einhell-expert-dirt-water-pump-4170710-productimage-001
Artikelbeskrivning

Avloppsvattenpumpen GE-DP 3925 är en mångsidig apparat utformad för pumpning i hem och trädgård. 390 W-pumpen levererar upp till 10 000 liter vatten per timme med en maximal pumphöjd på 6 meter. 2-i-1-pumpen är lämplig för både smutsigt vatten med en maximal partikelstorlek på Ø 25 mm, samt rent vatten, till exempel vid dränering av trädgårdsdammar eller simbassänger. Den steglöst variabla, höjdjusterbara flottörbrytaren möjliggör antingen automatisk drift med justerbara aktiverings- och avaktiveringsnivåer eller kontinuerlig drift. Pumpen är utrustad med en mekanisk tätning, för att skydda motorn, och ett pumphus av slagtålig plast. Pumpen är försedd med en tryckanslutning med en G1½-tums utvändig gänga (47,8 mm) och levereras inkl. en universaladapter för 25/32 mm slangar och G1 utvändig gänga (33,3 mm). Anslutningen som passar för olika anslutningsalternativ finns på enhetens ovansida. Hängöglor gör det enklare att sänka pumpen ner till användningsplatsen, medan ett bärhandtag förenklar transporten. Den 10 meter långa anslutningskabeln gör att kabeln kan lindas direkt på höljet efter användning för platsbesparande förvaring.

Visa mer information
Visa mindre information

Tekniska data

Max. delivery height
6 m
Max. delivery pressure
0.6 bar
Max. delivery rate
10000 l/h
Max. foreign body size
25 mm
Max. immersion depth
7 m
Max. water temperature
35 °C
Min. water level pump start
50 mm
Power
390 W
Power cable length
10 m
Pressure connection type
47,8 mm (G11/2 AG)

Smutsvattenpump

Mångsidig allround-pump för ambitiösa amatörträdgårdsmästare

Einhell smutsvattenpump GE-DP 3925 är särskilt användbar för att dränera dammar och små vatteninstallationer i trädgården, men även för att pumpa ut översvämmade källare samt för att dränera regntunnor och cisterner. Denna allround-pump klarar allt! 390-wattsmotorn ger tillräckligt med kraft för att pumpa upp till 10 000 liter per timme över en maximal leveranshöjd på 6 meter.

En man knäböjer vid trädgårdsdammen och håller Einhell smutsvattenpump GE-DP 3925 ner i vattnet; till höger visas produkten separat med en flottörbrytare.
Einhell smutsvattenpump GE-DP 3925 med röd flottörbrytare på sidan.

Flottörbrytare

Den steglöst justerbara flottörbrytaren startar och stoppar automatiskt pumpen vid en förutbestämd vattennivå.

Einhell smutsvattenpump GE-DP 3925 med kabelförvaring på sidan och upplindad kabel.

Allt säkert undanstuvat

Tack vare den integrerade kabelvindan kan pumpen smidigt undanstuvas på nolltid för transport eller förvaring.

Detalj av Einhell smutsvattenpump GE-DP 3925 med synlig tätning i det transparenta höljet.

Tätningar av hög kvalitet

Den högkvalitativa och robusta mekaniska tätningen inuti pumpen säkerställer lång livslängd, även vid krävande drift.

Detalj av Einhell smutsvattenpump GE-DP 3925 med svart universalanslutning vid utloppet.

Universell anslutning

Höljet är tillverkat av slagtålig plast. Dessutom är anslutningen placerad upptill och är lättåtkomlig.

Vilken typ av pump gäller det?

Avloppsvattenpumpen GE-DP 3925 är en nedsänkbar pump som arbetar antingen delvis eller helt nedsänkt i vattnet.

I vilka användningsområden kan avloppsvattenpumpen användas?

För dränering av pooler eller källare (avloppsvatten), till exempel, men även för att pumpa rent vatten.

Kan pumpen användas för att bevattna trädgården?

Nej, endast i begränsad utsträckning, eftersom leveranstrycket inte är tillräckligt för apparater som gräsmattespridare.

Einhells kundservice kan nås direkt. Vi tar hand om dina förfrågningar om produktinformation, reservdelar och reparationer.Vi hjälper dig med alla frågor kring din produkt – före, under och efter köpet.