Sladdlös skaftdammsugare
TE-SV 18 Li-Solo
Art.nr.:2347180EAN: 4006825659061
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-productimage-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-accessory-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-pxc_circle-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-key_feature_image-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-example_usage-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-002
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-003
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-004
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-005
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-006
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-pxc_matrix-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-pxc_matrix-002
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-productimage-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-accessory-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-pxc_circle-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-key_feature_image-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-example_usage-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-002
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-003
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-004
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-005
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-detail_image-006
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-pxc_matrix-001
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-pxc_matrix-002
Sladdlös skaftdammsugare

TE-SV 18 Li-Solo

(699)
Art.nr.: 2347180 EAN: 4006825659061
  • Ingår i Power X-Change-familjen, 1x 18 V batteri krävs
  • 2-i-1-design: hand- och skaftdammsugare
  • Always-On-funktion för enkel hantering
  • Påslös dammbehållare töms med en knapptryckning
  • 2 suglägen för justerbar effekt
  • Spotlight-LED på munstycket för god sikt
  • 3-lagers filtersystem inkl. tvättbart veckfilter
  • Inkl. universalmunstycke med gummihjul
  • Inkl. väggfäste för enhet och tillbehör
  • Inkl. flexibel fogmunstycke för svåråtkomliga ställen
  • Levereras utan batteri och laddare (säljs separat)
  • Levereras utan batteri och laddare (kan köpas separat)
Visa mer information
Visa mindre information
einhell-expert-cordless-handstick-vacuum-cleaner-2347180-productimage-001
Artikelbeskrivning

Den sladdlösa skaftdammsugaren Einhell TE-SV 18 Li-Solo är en del av det multifunktionella och kompatibla batterisystemet Einhell Power X-Change. För användning krävs ett 18 V-batteri. Kontinuerligt sladdlöst arbete möjliggörs av Power X-Change-systemet med utbytbara batterier och snabbladdningsteknik. När det använda batteriet är urladdat kan det enkelt bytas ut mot ett fulladdat. Beroende på vilket batteri som används kan olika drifttider uppnås; ett 6 Ah-batteri kan under lämpliga förhållanden ge upp till 80 minuters drifttid.

Fyra LED-spotlights och ett golvmunstycke med ett led som kan röra sig i två axlar underlättar rengöringen även på mörka och svåråtkomliga platser, till exempel under en säng eller ett skåp. De gummibeklädda hjulen är tystgående och lämpliga för känsliga golv som parkett. Tack vare den kompakta och lätta konstruktionen är dammsugaren bekväm att hantera även vid längre användning.

Det trestegsfiltersystem som består av förfilter, utbytbart och tvättbart veckfilter samt motorfilter, tillsammans med den integrerade cyklonavskiljaren, säkerställer ren utblåsningsluft och pålitlig sugprestanda. Dammbehållaren töms enkelt med ett knapptryck; ingen extra dammpåse behövs.

Två justerbara sugnivåer gör det möjligt att anpassa dammsugaren till olika situationer. ECO-läget är lämpligt för normal smuts och längre drifttid, medan BOOST-läget ger ökad sugkraft vid kraftigare smuts, till exempel på mattor.

Tack vare kombinationen av två konstruktioner är dammsugaren en praktisk 2-i-1-enhet. Den kan användas både som en kompakt handdammsugare och som skaftdammsugare för rengöring av golv. Det motoriserade golvmunstycket är utvecklat för att ta bort damm och smuts från både hårda golv och mattor. Borsten kan enkelt tas loss och rengöras.

Leveransen inkluderar ett väggfäste för förvaring av dammsugare och tillbehör, så att allt hålls ordnat och lättillgängligt. Det medföljande flexibla fogmunstycket är lämpligt för rengöring av svåråtkomliga områden, till exempel mellan bilsäten. Ett enda tryck på strömbrytaren räcker för kontinuerlig drift. Knappen behöver inte hållas intryckt. Batteri och laddare ingår inte och säljs separat.

Visa mer information
Visa mindre information

Tekniska data

Collection container volume
0.6 l
Motor type
Brush motor
Motor voltage
18 V
Number of batteries included in delivery
0 pcs
Number of chargers included in delivery
0 pcs
Product weight
1.05 Kg
full_width_image
Golvmunstycke med tänd LED-belysning på mörkt golv.

Fyra LED:ar för belysning

De fyra LED-spotlights som är integrerade i borsten ger god sikt i mörka områden. De underlättar rengöringen även på svåråtkomliga ställen, till exempel under soffa och säng.

En hand tömmer stavdammsugarens dammbehållare över en soptunna

Rengöring utan påse

Den sladdlösa skaftdammsugaren arbetar utan påse. Smuts samlas i dammuppsamlingsbehållaren och töms enkelt via knapptryckning.

Närbild av den roterande borsten i golvmunstycket under dammsugning.

Motordrivna borstar

Den motoriserade borsten är lämplig för olika typer av golv, såsom klinker, parkett, laminat eller mattor, och bidrar till en grundlig rengöring.

Stavdammsugaren hänger platsbesparande i väggfästet.

Praktisk vägghållare

Platssparande snyggt och ändå alltid inom räckhåll, tack vare den sladdlösa skaftdammsugarens medföljande vägghållare. Där kan även olika munstycken förvaras.

Praktiskt, rent, påsfritt

Effektivt tredubbelt filtersystem med cyklonteknologi

Den sladdlösa skaftdammsugaren Einhell TE-SV 18 Li-Solo är utrustad med ett trestegsfiltersystem som består av ett förfilter, ett tvättbart veckfilter och ett motorfilter. Den integrerade cyklonavskiljaren stöder effektiv dammseparering och pålitlig sugprestanda. Dammbehållaren kan enkelt tömmas med ett knapptryck – helt utan dammpåse.

Exploderad vy av en påslös batteridriven dammsugare med cyklonteknik, tre filtersteg är synliga.
En kvinna visas tre gånger i ett bildmontage när hon dammsuger golv, trappa och tak med en sladdlös dammsugare.

2 funktioner – 1 apparat

Den sladdlösa skaftdammsugaren kan användas både som flexibel skaftdammsugare och som handdammsugare genom att sug­röret tas bort. Den lämpar sig för olika rengöringsuppgifter.

En man dammsuger bilmattor framför en bil med en sladdlös dammsugare från Einhell på en garageuppfart.

2 effektnivåer

Med två effektlägen är den sladdlösa dammsugaren lämplig för rengöring av olika typer av ytor. ECO-läget är avsett för normal smuts, medan BOOST-läget ger ökad sugkraft, till exempel på mattor.

Passande tillbehör för TE-SV 18 Li-Solo

einhell-accessory-handstick-vacuum-cleaner-acc-2351267-productimage-001
(2)
Sats med slang och munstyckeAccessory Set with HoseArt.nr.: 2351267
einhell-accessory-handstick-vacuum-cleaner-acc-2351266-productimage-001
(2)
Veckat filterWashable Pleated FilterArt.nr.: 2351266
einhell-accessory-handstick-vacuum-cleaner-acc-2351265-productimage-001
(3)
Roterande sugborsteReplacement Brush RollerArt.nr.: 2351265
Einhells kundservice kan nås direkt. Vi tar hand om dina förfrågningar om produktinformation, reservdelar och reparationer.Vi hjälper dig med alla frågor kring din produkt – före, under och efter köpet.